Kärnfrågan är acceptans av den judiska staten Israel

GP 080316I dagens GP publiceras en nyanserad artikel Blodbad och samtal – sida vid sida av ARNE LAPIDUS. Efter upprepade palestinska terrorattacker och Israeliska motattacker i Gaza och elimineringen av befälhavaren inom islamiska Jihad kommer en kort period av låg aktivitet där enstaka raketer skjuts mot södra Israel. Detta bryts snabbt. I detta allmänna kaos hittar Arne Lapidus ett par positiva tecken som på sikt kan bidra till en lösning på konflikten. Det ena handlar om den egyptiske generalen OMAR SULEIMAN som bakom kulisserna jobbar för vapenvila mellan Israel och Hamas. Det andra tecknet är den palestinske professorn MOHAMMED DAJANI som med en marginell grupp WASATIA tolkar koranen som en balanserad religiös bok. Det är en rörelse som på sikt eventuell kan vinna över det krigiska Hamas.

Trots sin moderata hållning säger professorn att rätten för palestinska flyktingar att återvända är helig. Han är dock beredd att diskutera antal, vilka och vart skall de återvända.

Vad som glöms i sammanhanget är judarnas rätt till sin egen stat, en grundläggande fråga i konflikten. Israel är en judisk stat. Detta är fakta idag. För att kunna lösa konflikten måste denna fråga lösas först. Alla andra frågor är av mindre dignitet. GP:s artikel med detta positiva budskap visar att även moderata islamister som gör anspråk på en balanserad syn är i grund emot en judisk stat. I förslaget till fredsavtal som ingick i Camp Davids förhandlingar mellan Barak och Arafat gavs tillåtelse för 100 000 palestinska flyktingar att återvända som en humanitär åtgärd. Men rätten att återvända fanns inte med. Det förslaget avvisades av Arafat.

Israel och palestinier har att välja mellan två lösningar:
- Två stater, en judisk stat vid sidan av en palestinsk stat båda med säkra gränser.
- Eller en judisk stat som ska innefatta ett ”palestinskt” område. Att ensidigt lämna Judéen och Samarien kommer att bidra till förnyade terrorattacker mot centrala Israel så som exemplet från Gaza visar.

Alla människor med sunt förnuft som eftersträvar en fredlig värld stöder tvåstatslösningen och med all nödvändighet även en judisk stat.

Det gäller för EU med vår utrikesminister Carl Bildt att av araberna kräva ett erkännande av Israel som en judisk stat samtidigt som man av Israel kräver att ”ockupationen” upphör. Att bevilja ett stort penningstöd utan att kräva fredlig motprestation motverkar freden.

Oded Meiri


FiM

Kategorier

Arkiv

Add to Technorati Favorites

FiM
wordpress stats plugin